„Kíváncsi természet” Csontos Miklós Emlékverseny

 
2019. december 18, szerda 08:36

A Barabás György Műszaki Szakgimnázium és Szakközépiskola immár többszöri alkalommal hirdette meg a sárvári és a környékbeli általános iskolák 7-8. évfolyamos tanulói számára a természettudományos tárgyú „Kíváncsi természet” Csontos Miklós Emlékversenyt. A versenyre három fős csapatok jelentkezhettek. A versenyre frappáns csapatnévvel lehetett nevezni. Az iskola csapata Miniökolábnyomok csapatnévvel indult a megméretetésre.

A verseny 2019. november 25-én került megrendezésre. A résztvevő hat iskola közül a Szent László Katolikus Áltanos Iskola csapata első helyezést szerzett. A csapat tagjai Bozi Bendegúz, Németh Mátyás és Szentgyörgyi Anna Csenge 8. évfolyamos tanulók voltak.

A versenyen elsőként matematikai feladatokat kellett a csapatoknak megoldani, majd egy maximum 10 diából álló, a csapatok által készített PPT előadás következett a mindennapok klímavédelméről „Költözzünk vagy Megóvjuk” címmel. Iskolánk tanulói az előadásuk első felében bemutatták, hogy milyen okok vezetnek a klímaváltozáshoz, különös tekintettel az emberi tevékenységre. Bemutatták továbbá a globális felmelegedés lehetséges, ill. jelenleg már megmutatkozó következményeit. A kutatók szerint, ha az emberi tevékenység fel tudta gyorsítani a klímaváltozást, akkor le is tudja lassítani. Mit tehet az ember a hétköznapi tevékenysége során, hogy elkerülhető legyen az éghajlatváltozás? Mit tehet annak érdekében, hogy kevesebb üvegházhatású gáz kerüljön a légkörbe? Az előadásból kiderült, hogy oly sok mindent. Az autóhasználat helyett kerékpározás, a tömegközlekedés használata, a családi házak hőszigetelése, energiatakarékos háztartási gépek, az elektromos berendezések készenléti üzemmódjának kikapcsolása, kétoldalas nyomtatás, energiatakarékos izzók használata, fürdés helyett zuhanyzás. Néhány kiragadott példa a számos megoldási módból, amellyel nemcsak pénztárcánkból fogy kevesebb pénz, hanem az üvegházhatású gázok kibocsátást is csökkenthetjük. Erről szólt az előadás következő része.

Utolsóként önálló kísérlet bemutatása következett „Öveges professzor” stílusban. Tanulóink több kísérletet is sikeresen bemutattak a verseny során. Egyszerű eszközökkel szemléltették a nyomás folyadékokban való terjedését: ceruzákat szúrtak keresztül vízzel teli nejlonzacskón anélkül, hogy bárki vagy bármi vizes lett volna. Legnagyobb sikere a felfújt lufik öngyújtóval való kipukkasztásának volt, de egy másik lufiba töltött kevés  víz segítségével megmentették a kísérleti alanyt a szétdurranástól. Végül egy saját készítésű Cartesius búvárral az úszás-lebegés-merülés témakörében bebizonyították, hogy fizikai ismeretekkel jedi erő nélkül is lehet kémcsövet lebegtetni egy üveg vízben. A telefonos applikcióval olyan kémiai kísérleteket mutattak be, amelyek a valóságban veszélyesek lennének, de ily módon könnyen és biztonságosan szemléltethetők.

A Szent László Katolikus Általános Iskola csapatának felkészítő tanárai: Nagy Miklós, Ördög Tibor, Ördögné Kovács Mónika.

Ossza meg másokkal is!

Belépés a Mozanaplóba

Iskolánk közelebbről


Archívum

Címkék

 
 

A weboldal további használatával jóváhagyja a cookie-k használatát. további információ

A weboldal cookie-kat(sütiket) használ, amik segítenek a lehető legjobb szolgáltatás nyújtásában. Kattintson a Jóváhagy gombra, ha elfogadja a cookie-k használatát

Bezár